Mellan Downhill och Enduro tävlingarna så har jag cyklat en hel del gästrikecuptävlingar. Det har blivit lite olika resultat beroende på vilken karaktär banorna har. Den sista tävlingen för i år var iallafall i Högbo där jag kom trea. Jag har ingen riktig koll på vad jag fick för placering i cupen men jag tror att jag blev fyra eller femma totalt.
Annars har jag varit iväg till Gesunda och Järvsö på helgerna och cyklat en del downhill. Här kommer en del bilder från när jag var i Järvsö sist.
Fotocred till PPFOTO.SE
I helgen som var så var jag och kikade på VM i Hafjell och cyklade i deras bikepark, det bjöds på både rolig cykling och spännande racing.
Den här veckan har jag tagit ledigt från jobbet för att cykla och ha det bra i Åre. Jag och Hampus har hyrt en lägenhet och ”tjuvtränar” lite här innan den sista sverigecuptävlingen som är på söndag.